"Sárova Bystrica"

Autor: Juraj Štunda | 29.11.2011 o 17:45 | (upravené 29.11.2011 o 19:33) Karma článku: 3,48 | Prečítané:  649x

Máme za sebou 33. ročník celoštátnej súťaže mladých moderátorov „Sárova Bystrica“, ktorý sa uskutočnil pod záštitou Stredoslovenského osvetového strediska – SOS – v Banskej Bystrici 25. novembra 2011.

Zúčastnili sa na nej žiaci zo stredných škôl: I. kategória od 15 – do 18 rokov a II. kategória od 18 – 25 rokov, vrátane študentov vysokých škôl. Na tejto súťaži som sa zúčastnil ako pedagogický dozor žiakov zastrešujúc Košický kraj.

Na margo tejto súťaže sa môžem vyjadriť, že zastúpenie Košického a Prešovského kraja ostalo opäť v úzadí, a teda nezastúpili sme ani len tretie miesto spomedzi ostatných krajov, i keď si osobne myslím, že sme nato mali, pričom Trnavský a Bratislavský kraj nemal žiadnych účinkujúcich. Samozrejme miesto absolútneho víťaza Radoslava Šeba bolo zaslúžené, ale čo sa týka výhercov druhého a tretieho miesta, tak ich kvality prejavu ( viesť rozhovor, čítanie správ, vlastná relácia a reklama) neprevyšovali až natoľko kvalitou, aby tam nemohli byť umiestnení i žiaci z iného kraja. Opäť sme sa mali raz možnosť presvedčiť, že súťaže obdobného typu sú nielen o kvalite, ale i o mieste pôvodu konkrétnych aktérov reprezentujúcich konkrétny kraj.

Vážim si slová poroty, ktorá svojou konštruktívnou kritikou upriamila pozornosť uchádzačov vyvarovať sa v budúcnosti chýb, či už ide o nespisovné slová, rýchle tempo, nesprávne dĺžne, dôraz na slovo, ale i celková pointa pri vedení rozhovoru (štruktúra kladenia otázok a umenie počúvať respondenta). Keďže stupnica prísnosti zo strany poroty mala svoju patričnú váhu, tak by bolo potrebné v rámci tejto vážnosti brať ohľad i na spisovnosť z úst samotnej poroty – slova typu ( proste, častokrát, klud, hladáme ludi, môžme).

Tieto chyby som nepostrehol len ja a moji žiaci, ale postrehli to i ďalší účastníci mimo Prešovského či Košického kraja. Keď už kritika, tak ale kritika z úst niekoho, kto nepoužíva nespisovné slová, poprípade miestami mu unikajú mäkčene vzhľadom na tvrdú výslovnosť prejavu, čo je typické hlavne pre Trnavský a Bratislavský kraj. Takáto kritika potom vzbudzuje kritiku voči samotným kritikom. Alebo to môžeme chápať tak, že ten, kto má za sebou už niekoľko ročnú prax v médiách, tak si to môže dovoliť, resp. je profesionálne deformovaný, čo sa týka nie príliš odborného prejavu kritiky na celoštátnej súťaži – Mladých moderátorov roka.

Keď zoberiem do úvahy tieto skutočnosti, je potom adekvátne ocenenie výhercov druhého a tretieho miesta, či už po stránke kvality – nekvality, alebo iných geografických faktorov. Dúfam, že nemáme v záujme dávať do úzadia talenty len na margo krajskej príslušnosti. Myslím si, že tí súťažiaci, čo si dali na svojej prezentácii záležať a mienia sa i v budúcnosti angažovať v tejto sfére biznisu, tak ich úsilie a talent si svoju cestu nájdu bez ohľadu nato, či získali nejaké ocenenie.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.


Už ste čítali?