"Sárova Bystrica"

Autor: Juraj Štunda | 29.11.2011 o 17:45 | (upravené 29.11.2011 o 19:33) Karma článku: 3,48 | Prečítané:  651x

Máme za sebou 33. ročník celoštátnej súťaže mladých moderátorov „Sárova Bystrica“, ktorý sa uskutočnil pod záštitou Stredoslovenského osvetového strediska – SOS – v Banskej Bystrici 25. novembra 2011.

Zúčastnili sa na nej žiaci zo stredných škôl: I. kategória od 15 – do 18 rokov a II. kategória od 18 – 25 rokov, vrátane študentov vysokých škôl. Na tejto súťaži som sa zúčastnil ako pedagogický dozor žiakov zastrešujúc Košický kraj.

Na margo tejto súťaže sa môžem vyjadriť, že zastúpenie Košického a Prešovského kraja ostalo opäť v úzadí, a teda nezastúpili sme ani len tretie miesto spomedzi ostatných krajov, i keď si osobne myslím, že sme nato mali, pričom Trnavský a Bratislavský kraj nemal žiadnych účinkujúcich. Samozrejme miesto absolútneho víťaza Radoslava Šeba bolo zaslúžené, ale čo sa týka výhercov druhého a tretieho miesta, tak ich kvality prejavu ( viesť rozhovor, čítanie správ, vlastná relácia a reklama) neprevyšovali až natoľko kvalitou, aby tam nemohli byť umiestnení i žiaci z iného kraja. Opäť sme sa mali raz možnosť presvedčiť, že súťaže obdobného typu sú nielen o kvalite, ale i o mieste pôvodu konkrétnych aktérov reprezentujúcich konkrétny kraj.

Vážim si slová poroty, ktorá svojou konštruktívnou kritikou upriamila pozornosť uchádzačov vyvarovať sa v budúcnosti chýb, či už ide o nespisovné slová, rýchle tempo, nesprávne dĺžne, dôraz na slovo, ale i celková pointa pri vedení rozhovoru (štruktúra kladenia otázok a umenie počúvať respondenta). Keďže stupnica prísnosti zo strany poroty mala svoju patričnú váhu, tak by bolo potrebné v rámci tejto vážnosti brať ohľad i na spisovnosť z úst samotnej poroty – slova typu ( proste, častokrát, klud, hladáme ludi, môžme).

Tieto chyby som nepostrehol len ja a moji žiaci, ale postrehli to i ďalší účastníci mimo Prešovského či Košického kraja. Keď už kritika, tak ale kritika z úst niekoho, kto nepoužíva nespisovné slová, poprípade miestami mu unikajú mäkčene vzhľadom na tvrdú výslovnosť prejavu, čo je typické hlavne pre Trnavský a Bratislavský kraj. Takáto kritika potom vzbudzuje kritiku voči samotným kritikom. Alebo to môžeme chápať tak, že ten, kto má za sebou už niekoľko ročnú prax v médiách, tak si to môže dovoliť, resp. je profesionálne deformovaný, čo sa týka nie príliš odborného prejavu kritiky na celoštátnej súťaži – Mladých moderátorov roka.

Keď zoberiem do úvahy tieto skutočnosti, je potom adekvátne ocenenie výhercov druhého a tretieho miesta, či už po stránke kvality – nekvality, alebo iných geografických faktorov. Dúfam, že nemáme v záujme dávať do úzadia talenty len na margo krajskej príslušnosti. Myslím si, že tí súťažiaci, čo si dali na svojej prezentácii záležať a mienia sa i v budúcnosti angažovať v tejto sfére biznisu, tak ich úsilie a talent si svoju cestu nájdu bez ohľadu nato, či získali nejaké ocenenie.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

ŠPORT

Tím Velez-Zuzulovej je sklamaný, Slovenská lyžiarska asociácia o ňu nejaví záujem

Slovenská lyžiarka už má za sebou úspešnú operáciu.


Už ste čítali?